Končí první Česká republika? Babiš má vládu s důvěrou. Zimola vyzval Chovance ke složení mandátu

ČESKO - Po patnáctihodinové rozpravě hodinu po půlnoci v noci ve čtvrtek (12.7.2018) získala druhá Babišova vláda důvěru Poslanecké sněmovny. Pro ni hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.

Reklama

Komunisté získají podíl na moci. S nejslabším výsledkem v historii Česka i Československa. Čtrnáct sociálních demokratů zvedlo ruku pro vládu Andreje Babiše, do Sněmovny nedorazil Milan Chovanec. Nakonec kvůli nepřítomnosti pro vládu nehlasoval komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Kvůli dovolené se hlasování nezúčastnil poslanec ANO Jiří Mašek.

V projevech po půlnoci vystoupili nekteří poslanci ČSSD, kteří se snažili obhajovat, proč zvednou ruku pro vládu s trestně obviněným premiérem v čele.

"Porodili jste ho vy, pana Babiše, vy pravice, porodili jsme ho my, sociální demokracie. Je to trapný a je mi taky trapně,” prohlásil u řečnického pultíku děčínský poslanec Jaroslav Foldyna, přestože ČSSD v Ústeckém kraji ve stranickém referendu nebyla pro vládní angažmá s ČSSD.

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ostravské ČSSD zase zdůraznil, že vláda bez důvěry a bez kontroly už vládla dlouho. Podle svých slov chce prosazovat program sociální demokracie.

Opavský poslanec Zbyněk Stanjura z ODS nastínil, jak podle něho bude vláda pod Babišem fungovat.

"V čele bude generální ředitel České republiky, pod ním jeho podřízení, kteří budou vyměněni, když budou mít jiný názor. O tom může vyprávět Martin Stropnický, Robert Pelikán, Karla Šlechtová,” řekl v rozpravě.

Pro důvěru vládě bylo 105 poslanců ze 196 přítomných. Kvórum bylo 98.

"Dopadlo to bohužel tak, jak se dalo očekávat. Hnutí ANO se odmítalo vzdát představy, že premiérem bude trestně stíhaný estébák, vítěze voleb podpořily jen dvě strany. 28 let po svobodných volbách bylo prolomeno tabu a k vládní moci se dostává komunistická strana,“ komentoval důvěru vládě předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Právě on se dostal do slovní přestřelky s Andrejem Babišem.

Před budouvou Poslanecké sněmovny ve Sněmovní ulici v Praze byl celé odpoledne i večer a dokonce i v noci dav protestujících lidí.

Miroslav Kalousek vybízel Andreje Babiše, aby k nim přišel. Premiér a šéf ANO to odmítal. Nakonec k demonstrantům přišel, avšak byl vypískán. Vzduchem létalo údajně i několik předmětů, zejména lahví.

Kalousek předtím premiérovi také řekl, že "kňourá a fňuká” a řekl mu, že chlap mluví i s lidmi, kteří mají jiný názor. "Vy utíkáte před lidmi, kteří mají jiný názor,” zdůraznil Kalousek.

Babišovi po krátké návštěvě protestu před Sněmovnou následně u řečnického pultiku "bouchly saze".

"Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,” emotivně Babiš začal skoro řvát.

Babiš znovu odmítl, že by za bývalého režimu spolupracoval s komunistickou tajnou Státní bezpečností. Tvrdil, že všechny soudy vyhrál.

"Vy my tady nebudete nadávat do estébáků, já jsem žádný estébák nebyl,” řval od pultíku na Kalouska rozrušený Babiš.

Po vyslovení důvěry vládě připojil svůj komentář i poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Skončila republika. Je to druhá Česká republika. Andrej Babiš bude vést stát jako vůdce,“ glosoval.

A také nabídl přirovnání vládní spolupráce ANO s ČSSD.

"Když dáte do jedné klece kočku a kanárka, tak bych chtěl vědět, jak ten kanárek bude kočku kontrolovat,“ dodal Karel Schwarzenberg.

Na začátku rozpravy ve středu (11.7.2018) vystoupil ve Sněmovně s projevem prezident Miloš Zaman, který horoval na menšinovou vládu ANO s ČSSD za podpory komunistů.

Na něj demonstranti volali „Ruský švábe”„Česko není Rusko”. Naopak Zeman komentoval neúčast poslance ČSSD Milana Chovance. Tomu kritici připomínají, že v minulosti jako hejtman Plzeňského kraje uzavřel koalici s KSČM a nyní odmítl hlasovat pro vládu. Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola vyzval přes média svého stranického kolegu ze západu Čech, aby rezignoval na poslanecký mandát.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Hokejisté Tábora bojují v popředí druhé ligy. Na postup pomýšlí více týmů, říká Bělohlav Hokejisté Tábora bojují v popředí druhé ligy. Na postup pomýšlí více týmů, říká Bělohlav
S budějovickým týmem získal dva tituly, teď byl zkušený trenér René Dvořák odvolán S budějovickým týmem získal dva tituly, teď byl zkušený trenér René Dvořák odvolán
Na jihočeských tratích již brzy v nových RegioPanterech, potvrdil kontrolní den Na jihočeských tratích již brzy v nových RegioPanterech, potvrdil kontrolní den

Hokejisté Motoru si poradili s posledním Zlínem Hokejisté Motoru si poradili s posledním Zlínem
Hokejisté Českých Budějovic nestačili v Chomutově na Kladno Hokejisté Českých Budějovic nestačili v Chomutově na Kladno
Fotbalisté Dynama se chtějí prosadit proti rozjetému Baníku Ostrava Fotbalisté Dynama se chtějí prosadit proti rozjetému Baníku Ostrava


Komentáře