Počet lidí s koronavirem v Česku roste. Tisíce lidí čeká povinná karanténa

Žena s rouškou, ilustrační foto. Foto: Pixabay.comŽena s rouškou, ilustrační foto. Foto: Pixabay.com

K pátečnímu večeru (6.3.2020) oficiální počet nakažených lidí koronavirem Covid-19 se zvýšil na 19. Nejstaršímu pacientovi je 68 let, nejmladšímu 1 rok. Nakaženo bylo i 12leté děvče.

Reklama

Ze čtvrtka na pátek Česko zažilo výrazný nárůst případů, kdy laboratorní testy prokázaly u lidí pobývajících v tuzemsku koronavirus Covid-19.

Počet nakažených lidí rostl v Děčíně a Praze.

Protože se ukazuje, že lidé si nákazu přivezli z Itálie - přestože v případě ženy z Děčína již jde o přenos koronaviru v komunitě, neboť ona v Itálii nebyla - stát chce zamezit nekontrolovatelnému přenosu uvnitř České republiky.

Vláda po jednání s kraji rozhodla, že kdo se od soboty 7. března 2020 vrátí z Itálie, musí to oznámit bez osobního kontaktu svému lékaři, který nařídí povinnou dvoutýdenní karanténu.

Následující dny ukáží, zda nové případy budou růst - a o kolik. Zatímco ve čtvrtek bylo oznámeno 8 případů od neděle, jen za jedinný den počet narostl až na 19 případů.

Riziko je navíc jeví konec jarních prázdnin v okresech jako Teplice či Plzeň nebo Praha-západ a Praha-východ.

Podle anonymizovaných dat mobilních operátorů v Itálii pobývá přes 16 tisíc Čechů, kteří se budou vracet z prázdnin. Právě ti by měli zůstat 14 dní v domácí karanténě.

„Ministerstvo zdravotnictví vydalo nové mimořádné opatření. Každý, kdo se od soboty vrátí z Itálie, má povinnost po návratu kontaktovat telefonicky svého praktického lékaře,“ oznámil premiér Andrej Babiš.

Nařízení se týká všech českých občanů. Lékař poté rozhodne o čtrnáctidenní karanténě. Při jejím porušení hrozí pokuta až tři miliony korun.

Lékař může případně karanténu prodloužit, zaměstnanec v karanténě má nárok na nemocenskou.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly budou nově nakažení koronavirem izolováni doma. Do nemocnic půjdou jen vážné případy.

„Bohužel jsme viděli, že někteří naši spoluobčané jsou málo odpovědní. A my nemůžeme dopustit tu situaci, která je nyní v Itálii,“ odůvodnil rozhodnutí Andrej Babiš.

A poukázal na mezidenní nárůst v Itálii, kde se nově nakazilo 769 lidí a dalších 41 zemřelo. Podle čtvrtečních údajů se v Itálii prokázal Covid-19 u 3858 lidí, zemřelo 148 lidí.

Hygienici budou jezdit do domácností

Hygienici v Ústeckém kraji začnou s domácími odběry s podezřením na nákazu od soboty 7. března 2020.

Pokud se lidé vrátí ze zahraničí a budou mít příznaky akutního onemocnění dýchacích cest, hygienická stanice nahlásí jejich adresu záchranné službě a ta k nim přijede.

Vyjíždět k těmto lidem budou záchranáři dvakrát denně.

Když někdo zavolá odpoledne, tak druhý den k němu přijede odběrová služba. Když se někdo ozve v noci, tak k němu přijede následující den odpolední směna.

Domácí odběry mají co nejvíce omezit styk těchto osob s dalšími lidmi.

V karanténě bylo v regionu k pátku (6.3.2020) 70 lidí, kterým domácí pobyt nařídila hygiena.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Hokejisté Tábora bojují v popředí druhé ligy. Na postup pomýšlí více týmů, říká Bělohlav Hokejisté Tábora bojují v popředí druhé ligy. Na postup pomýšlí více týmů, říká Bělohlav
S budějovickým týmem získal dva tituly, teď byl zkušený trenér René Dvořák odvolán S budějovickým týmem získal dva tituly, teď byl zkušený trenér René Dvořák odvolán
Na jihočeských tratích již brzy v nových RegioPanterech, potvrdil kontrolní den Na jihočeských tratích již brzy v nových RegioPanterech, potvrdil kontrolní den

Hokejisté Motoru si poradili s posledním Zlínem Hokejisté Motoru si poradili s posledním Zlínem
Hokejisté Českých Budějovic nestačili v Chomutově na Kladno Hokejisté Českých Budějovic nestačili v Chomutově na Kladno
Fotbalisté Dynama se chtějí prosadit proti rozjetému Baníku Ostrava Fotbalisté Dynama se chtějí prosadit proti rozjetému Baníku Ostrava


Komentáře