Budějovičtí volejbalisté skvěle obstáli na mistrovství Evropy

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Národní tým volejbalistů vybojoval na mistrovství Evropy v Polsku výborné sedmé místo. Část reprezentace tvořili zástupci mistrovského týmu Jihostroje.

Reklama

Reprezentanti prohráli jen s medailisty z předchozího šampionátu Italy a s pozdějšími finalisty Němci a v play off porazili obhájce titulu Francouze.

Část reprezentace tvořili zástupci mistrovského týmu Jihostroje České Budějovice.

„Celý tým prokázal velký potenciál,“ řekl Jakub Novotný, vedoucí úseku seniorských volejbalových reprezentací.

Česká reprezentace sklízí respekt za svoje výkony v Polsku. Jak hodnotíte její výsledky?

Sedmé místo je krásné, na druhou stranu medaile to není. Jsem ale rád, že patříme mezi nejúspěšnější míčové sporty v republice. Když se dívám vedle k basketu, tak je mi jasné, že jsme byli úspěšní. Ve volejbalové reprezentaci jsou i špičkoví hráči z české extraligy - liberecký trenér Michal Nekola měl v kádru například Janoucha, Holubce, Galabova z Dukly Liberec, Zmrhala a Pfeffera z VK Karlovarsko, Zajíčka z Kladna, Kryštofa, Michálka a Macha z Českých Budějovic, Démara z ČZU Praha ale i bývalé hráče z extraligy Džavoronoka, Beera, Hadravu, Fingera.

Výběr České republiky prošel určitou generační výměnou. V čem je síla současného mužstva?

V tom, že si prošlo kanálem. Extrémní výraz, ale je to tak. Družstvo bylo složeno před dvěma lety na papíře Miguelem Falascou. Ten mi řekl, koho by chtěl, a já začal pracovat. Reprezentační sezonu 2016 projel tento tým jako nůž máslem, bez obtíží postoupil na mistrovství Evropy do Polska. Byla za tím spousta práce, ale jelikož se vyhrávalo, vše vypadalo super. Letos na jaře měl tento mladý tým tři týdny, aby se připravil na těžkou kvalifikaci na mistrovství světa. Bylo to hratelné, a my jsme to nezvládli. Snesla se klasicky i logicky vlna kritiky, žijeme ve státě deseti milionů trenérů, s tím je třeba počítat. Družstvo si prožilo těžké období, trošku se možná i kluci pohádali, musely se udělat nějaké změny. Zocelilo je to. Od začátku pak věděli, že klíčový duel na mistrovství Evropy bude se Slováky, a zvládli to. Pak už se kára rozjela, jak to na velkých turnajích bývá.

Změnami myslíte i odchod kouče Miguela Falasky a angažmá Michala Nekoly?

Falasca odešel sám. Bylo to jeho osobní rozhodnutí. Je to za námi a Michal Nekola se šance chopil skvěle. Byl jsem papírově jeho nadřízený, i když je deset let starší než já a byl to můj mazák v Setuze Ústí nad Labem před dvaceti lety. Musím říci, že se mi s ním pracovalo skvěle, každý věděl, kde je jeho místo. Stejně tak to bylo i s celým realizačním týmem, proto si troufám tvrdit, že to nakonec fungovalo a přežili jsme i tu kritiku, co na nás po kvalifikaci padala. Změny myslím takové, abychom to družstvo dostali z frustrace po nevydařené kvalifikaci. Změnil se kapitán, klukům se občas změnil rooming-list, byl větší tlak na kvalitu na tréninku. Šlo o to je vyvést trochu z komfortní zony a připravit je na velký turnaj. Myslím, že se to aspoň částečně povedlo.

Fanoušek českého volejbalu už dlouho vyhlížel takový výsledek na vrcholné mezinárodní akci. Může teď čekat, že se česká reprezentace usadí v evropské špičce?

Český fanoušek po delší době viděl dobrý volejbal. Bez chyb, s nasazením, s dobrým útokem i obranou. S evropskou špičkou bych byl opatrný. Družstev je mnoho, každý v Evropě má nyní obrovské ambice. Vše se vyrovnává. Já u národních týmů končím, proto nechci mluvit o budoucnosti. Ze zkušenosti vím, že tam je vždy tolik neznámých a já bych nerad svému nástupci připravil horkou půdu. Družstvo má potenciál, má vnitřní sílu a chuť pracovat. Na druhou stranu skončili někteří klíčoví hráči, nehrajeme mistrovství světa 2018. Bude třeba to složit zase dohromady, družstvo i realizační tým, motivovat hráče v sezoně bez hlavního vrcholu a pak pracovat, pracovat a pracovat.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Hokejisté Tábora bojují v popředí druhé ligy. Na postup pomýšlí více týmů, říká Bělohlav Hokejisté Tábora bojují v popředí druhé ligy. Na postup pomýšlí více týmů, říká Bělohlav
S budějovickým týmem získal dva tituly, teď byl zkušený trenér René Dvořák odvolán S budějovickým týmem získal dva tituly, teď byl zkušený trenér René Dvořák odvolán
Na jihočeských tratích již brzy v nových RegioPanterech, potvrdil kontrolní den Na jihočeských tratích již brzy v nových RegioPanterech, potvrdil kontrolní den

Hokejisté Motoru si poradili s posledním Zlínem Hokejisté Motoru si poradili s posledním Zlínem
Hokejisté Českých Budějovic nestačili v Chomutově na Kladno Hokejisté Českých Budějovic nestačili v Chomutově na Kladno
Fotbalisté Dynama se chtějí prosadit proti rozjetému Baníku Ostrava Fotbalisté Dynama se chtějí prosadit proti rozjetému Baníku Ostrava


Komentáře