Finance 2018: Změny v důchodech, nemocenské, minimální mzdě i rodičovské
ČESKO - Nový rok 2018 přináší změny pro zaměstnance, starobní důchodce i rodiče na rodičovské dovolené. JihočeskýDeník.cz přináší seznam nejdůležitějších změn.
Nemocenská
Od patnáctého dne pracovní neschopnosti lidé dostanou - tak jako dosud - 60 procent z takzvaného vyměřovacího základu (zjednodušeně řečeno z hrubé mzdy, která je u vyšších hodnot omezena).
Dlouhodobě nemocní lidé ale dostanou vyšší dávky z nemocenského pojištění než dosud. Od druhého měsíce nemoci (31. dne pracovní neschopnosti) se totiž zvýší na 66 procent a od třetího měsíce pak na 72 procent základu. Procentní výše dávek se tak vrátí do stavu, jaký fungoval do konce roku 2009.
Maximální denní nemocenská pro rok 2018 dosahuje v prvním měsíci 990 korun.
Důchody
Starobní důchody stoupnou průměrně o 475 korun, průměrná penze se tak poprvé dostane nad úroveň 12 tisíc korun. Jedná se o nejvyšší zvýšení důchodů od roku 2008.
Rodičovský příspěvek
Nová pravidla od ledna 2018 umožní jednodušší a rychlejší čerpání rodičovského příspěvku.
Ruší se maximální možná výše příspěvku za měsíc, která dosud činila 11 500 korun. Rodiče s vyššími příjmy mohou celkovou částku vyčerpat rychleji než do konce druhého roku dítěte, jak tomu bylo dosud.
Minimální doba, za kterou může být rodičovský příspěvek vyčerpán, nově dosahuje jen šesti měsíců. Rychlejší čerpání je i nadále navázáno na velikost příjmů.
Celková částka příspěvku k vyčerpání 220 000 korun se nemění.
Minimální mzda
Minimální mzda od ledna 2018 stoupá o 1200 korun na 12 200 korun měsíčně.
V hodinovém vyjádření roste z dosavadních 66 na 73,20 koruny.
Pro většinu zaměstnanců v soukromé sféře ale v praxi platí mnohem vyšší minimum - takzvaná zaručená mzda. Ta je odstupňována podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce do osmi stupňů, nazývaných také minimální mzdové tarify.
Od ledna 2018 se zvyšují i tyto minimální sazby pro jednotlivé úrovně.